Görme Engelliler
T.C. Mİllî Eğİtİm BakanlIğI
KONYA / SELÇUKLU - Mustafa Bülbül Ortaokulu

Okulumuzun Tarihçesi

OKULUMUZU YAPTIRAN MUSTAFA BÜLBÜL KİMDİR?

mustafabulbul

 

MUSTAFA BÜLBÜL; Konya’ya bağlı Yatağan köyünün önde gelen simalarından Hacı Mustafa Bülbül’ün oğludur.

MUSTAFA BÜLBÜL; 1937 yılında Yatağan Köyünde doğmuş, ilk öğrenimin Sağlık Kasabında tamamlamıştır. Ailesiyle birlikte 1949 yılında Konya’ya gelmiş kendi isteğiyle tornacılık öğrenmek üzere bir atölyede çalışmaya başlamıştır. 1957 yılında askere gitmiş, askerlik dönüşü olan 1959 yılında babası kendisine ilk torna atölyesini açmış ve sanayicilik hayatına böylece başlamıştır.

Bu arada aynı köyden, Asiye hanımla evlenmiş, 3 kızı ve 1 oğlu olmuştur.

Babasının açmış olduğu bu küçük atölyede, Mustafa Bülbül’ün azmi ve çalışkanlığı sayesinde, tarım makineleri alanında Özyatağanlı adıyla kolektif şirkete, daha sonra Özyatağanlı A.Ş.ye dönüşmüştür.

MUSTAFA BÜLBÜL; çalışmalarını tarım makineleri ile sınırlandırmamış, otomotiv sanayi, döküm sanayi, takım tezgahları ve gıda sanayi gibi değişik sanayi kollarının kurulmasında öncülük etmiştir

MUSTAFA BÜLBÜL; ihracat seferberliğinin Konya’da başlatan ilk sanayicidir. Değişik alanlarda faaliyet gösteren şirketlerini birleştirerek Mustafa Bülbül Holding olarak kendilerinin isimlerini yaşatacak kuruluşu gerçekleştirmiştir.

MUSTAFA BÜLBÜL; sadece sanayi olarak değil sosyal faaliyetlerde de öncülük eden bir kişidir. Konya’mız için her görevi severek kabullenmiş, Konya Spor Başkanlığı ve Sanayi Odası Başkanlığı görevlerini ölünceye kadar sürdürmüştür.

Netice olarak MUSTAFA BÜLBÜL;

“Bir Yıl Sonrasını Düşünüyorsam; Tohum Ek,

10 Yıl Sonrasını Düşünüyorsan; Ağaç Dik,

100 Yıl Sonrasını Düşünüyorsan; Halkı Eğit”

Felsefesiyle hareket ederek, pek çok sanatkarlar yetiştirmiş, son olarak da Eğitimin ilk aşaması olarak da bu İlk Öğretim Okulunu yaptırmıştır.

MUSTAFA BÜLBÜL; ömrü vefa etmemiş, okulun inşaatı bitmeden 21 Ocak 1988 de Konya’da vefat etmiştir.

Varisleri Mustafa Bülbül’ün arzuları doğrultusunda okulu tamamlayarak Konya Milli Eğitiminin hizmetine sunmuştur.

 

Sayın Mustafa Bülbül´e Teşekkürü Bir Borç Biliriz

Mustafa Bülbül Orta Okulu Çalışanları

Yayın: 2012-11-27 - Güncelleme: 2013-01-25 08:34:56 - Görüntülenme: 2008